FGH40N60UFDTU
DigiKey Part Number
FGH40N60UFDTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH40N60UFDTU
Description
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 600 V 80 A 290 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
120 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
24ns/112ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
290 W