FAD1-12038CBMW12
DigiKey Part Number
Q643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-12038CBMW12
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 96.3 CFM (2.70m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
45.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.08 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.518 lb (234.96 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.340A
Air Flow
96.3 CFM (2.70m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.228 in H2O (56.8 Pa)