P0762.683NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
68 µH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 660mOhm Max Nonstandard
P0762.683NLT
DigiKey Part Number
P0762.683NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0762.683NLT
Description
FIXED IND 68UH 700MA 660 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
P0762.683NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
900mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
660mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)