BBGK00160808800Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 2.780
Datasheet
Parametric Equivalent
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
In Stock: 8.000
Datasheet
Walsin Technology Corporation
80 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 600mA 100mOhm
BBGK00160808800Y00
DigiKey Part Number
553-BBGK00160808800Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBGK00160808800Y00
Description
FERRITE BEAD 80 OHM 0603 1LN
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
600mA
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
80 Ohms @ 100 MHz