73070-BB-48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Pomona Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA RG-316 48.0" (1.2m) 4.0'
Who is Pomona Electronics?
73070-BB-48
DigiKey Part Number
73070-BB-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73070-BB-48
Description
COAX CABLE SMA TO SMA 4'
Customer Reference
Detailed Description
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Pomona Electronics
Length
48.0" (1.2m) 4.0'
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Obsolete
Cable Impedance
50 Ohms
Style
SMA to SMA
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Jack
Frequency - Max
3 GHz
1st Contact Gender
Female
Color
Copper
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Features
Shielded
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
2nd Connector
SMA Plug
Base Product Number
2nd Contact Gender
Male
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
73070-C-60Pomona Electronics0501-2017-NDkr.259.88000MFR Recommended
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Length
COAX CBL SMA TO SMA 36"