73070-BB-36
DigiKey Part Number
501-2016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73070-BB-36
Description
COAX CBL SMA TO SMA 36"
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA RG-316 36.00" (914.40mm)
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Pomona Electronics
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Length
36.00" (914.40mm)
Part Status
Obsolete
Cable Type
RG-316
Style
SMA to SMA
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Color
Copper
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Features
Shielded
2nd Connector
SMA Plug
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C