DNF18-250FIMB-D
DigiKey Part Number
298-11513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250FIMB-D
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Packaging
Bulk
Features
Serrated Termination
Gender
Male
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.136" (3.45mm)
Length - Overall
0.910" (23.11mm)