TXD2SS-12V-W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 906
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
TXD2SS-12V-W
DigiKey Part Number
255-TXD2SS-12V-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SS-12V-W
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA