TXD2SL-12V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
In Stock: 906
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXD2SL-12V
DigiKey Part Number
TXD2SL-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SL-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
TXD2SL-12V Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA