EXB-A10P153J
DigiKey Part Number
U7153TR-ND - Tape & Reel (TR)
U7153CT-ND - Cut Tape (CT)
U7153DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-A10P153J
Description
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 2512
Detailed Description
15k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Bussed 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 2512 (6432 Metric), Concave, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
EXB-A10P153J Models
Category
Power Per Element
62.5mW
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
15k
Size / Dimension
0.252" L x 0.122" W (6.40mm x 3.10mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)