ETQ-P5M3R3YFK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12.5 A 10.45mOhm Max 2-SMD, J-Lead
ETQ-P5M3R3YFK
DigiKey Part Number
10-ETQ-P5M3R3YFKTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ETQ-P5M3R3YFKCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ETQ-P5M3R3YFKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P5M3R3YFK
Description
FIXED IND 3.3UH 12.5A 10.45 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ETQ-P5M3R3YFK Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10.45mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.335" L x 0.315" W (8.50mm x 8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
17.9A