ETQ-P1W4R7WFP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 3.950
Datasheet
4.7 µH Shielded Inductor 2.2 A 168mOhm 2-SMD, J-Lead
ETQ-P1W4R7WFP
DigiKey Part Number
PCD2382TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P1W4R7WFP
Description
FIXED IND 4.7UH 2.2A 168 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
168mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)