ERZ-VGAD471 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VGAD471
DigiKey Part Number
10-ERZ-VGAD471TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VGAD471
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Current - Surge
3.5 kA
Manufacturer
Energy
85J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
385 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
423 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
517 V