ERZ-VGAD101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
100 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VGAD101
DigiKey Part Number
10-ERZ-VGAD101TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VGAD101
Description
VARISTOR 100V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
3.5 kA
Manufacturer
Energy
17J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
60 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
85 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
90 V
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
110 V