ERZ-V10V470CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 746
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
47 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-V10V470CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V10V470CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10V470CS
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
6.8J
Capacitance @ Frequency
4600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V