ERZ-V05D241 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 498
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.883
Datasheet
240 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-V05D241
DigiKey Part Number
P7183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05D241
Description
VARISTOR 240V 800A DISC 7MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V05D241 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
10.5J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V