ERZ-E11A471CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
ERZ-E11A471CS
DigiKey Part Number
ERZ-E11A471CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A471CS
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 13MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
175J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V