ERZ-E10B821CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2.205
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
820 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12.50mm
ERZ-E10B821CS
DigiKey Part Number
ERZ-E10B821CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E10B821CS
Description
VARISTOR 820V 4.5KA DISC 12.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
154J
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 12.50mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V