ERZ-E08F201 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
200 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10.5mm
ERZ-E08F201
DigiKey Part Number
ERZ-E08F201-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E08F201
Description
VARISTOR 200V 3.5KA DISC 10.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
35J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
390 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 10.5mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V