ERX-3SJ2R0A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 23.807
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
2 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
ERX-3SJ2R0A
DigiKey Part Number
P2.0W-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERX-3SJ2R0A
Description
RES 2 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)