ERJ-M1WSF10MU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 31.582
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 5.213
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Element
ERJ-M1WSF10MU
DigiKey Part Number
P10MTR-ND - Tape & Reel (TR)
P10MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-M1WSF10MU
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-M1WSF10MU Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)