ERG-3SJ273A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
Similar
In Stock: 19.099
Stackpole Electronics Inc
27 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-3SJ273A
DigiKey Part Number
P27KW-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-3SJ273A
Description
RES 27K OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERG-3SJ273A Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)