ERA-6YEB562V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 28.323
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 756
Datasheet
Upgrade
In Stock: 3.825
Direct
Vishay
Susumu
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
YAGEO
Susumu
5.6 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Metal Film
ERA-6YEB562V
DigiKey Part Number
P5.6KZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-6YEB562V
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-6YEB562V Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)