ERA-3YEB821V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 11.070
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1.131
Datasheet
Direct
Vishay
Susumu
YAGEO
Vishay Dale
Upgrade
Vishay
Susumu
820 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Metal Film
ERA-3YEB821V
DigiKey Part Number
P820YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-3YEB821V
Description
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-3YEB821V Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)