EEV-TG1A332M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 299
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 75mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EEV-TG1A332M
DigiKey Part Number
PCE3615TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1A332M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV-TG1A332M Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
845 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C