EEU-FR1V221 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 3.952
Datasheet
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1V221
DigiKey Part Number
P124227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1V221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FR1V221 Models
Ripple Current @ Low Frequency
665 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Impedance
56 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C