EEU-FR1V102 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 951
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1V102
DigiKey Part Number
P14445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1V102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1V102 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C