UHE1V102MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.423
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 5.874
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 550
In Stock: 951
Chemi-Con
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1V102MHD
DigiKey Part Number
493-1588-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1V102MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.673 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C