EEU-FC1H820BJ
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1H820BJCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1H820BJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H820BJ
Description
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
82 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
315.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
234 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C