EEU-FC1E222SB
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1E222SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1E222SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E222SB
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1E222SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.992 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C