EEU-FC1E222
DigiKey Part Number
P10284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E222
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1E222 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.008 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.51 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C