EEU-FC1C392SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 396
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 278
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 990
In Stock: 968
Nichicon
Nichicon
In Stock: 425
Parametric Equivalent
In Stock: 970
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1C392SB
DigiKey Part Number
EEU-FC1C392SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C392SB
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1C392SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.117 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C