EEU-FC0J391B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.598
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 87
Nichicon
In Stock: 930
390 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC0J391B
DigiKey Part Number
EEU-FC0J391B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J391B
Description
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J391B Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
416.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C