EEU-EB1A101SH
DigiKey Part Number
10-EEU-EB1A101SHCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EB1A101SHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1A101SH
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-EB1A101SH Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
66 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
85.8 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C