EEH-ZV1J101UP
DigiKey Part Number
10-EEH-ZV1J101UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZV1J101UPCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZV1J101UPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZV1J101UP
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 63V SMD
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 17mOhm 4000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
EEH-ZV1J101UP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C