EEE-FK1H151GV is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Nichicon
150 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 180mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EEE-FK1H151GV
DigiKey Part Number
10-EEE-FK1H151GVTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FK1H151GVCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FK1H151GVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1H151GV
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FK1H151GV Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
502.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C