EEE-1HA4R7AR
DigiKey Part Number
PCE4623TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4623CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4623DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1HA4R7AR
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EEE-1HA4R7AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
39.1 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C