ECW-U4103V17
DigiKey Part Number
PCF1426TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1426CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1426DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-U4103V17
Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC 1913
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 157V 400V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-U4103V17 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
157V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
400V