ECW-FJ1B475JA
DigiKey Part Number
10-ECW-FJ1B475JA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FJ1B475JA
Description
CAP FILM 4.7UF 1100VDC RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FJ1B475JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.728" W (31.50mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.2 mOhms