ECW-FJ1B475J
DigiKey Part Number
10-ECW-FJ1B475J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FJ1B475J
Description
CAP FILM 4.7UF 1100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FJ1B475J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.728" W (31.50mm x 18.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.2 mOhms