ECQ-E2683JFB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2683JFB
DigiKey Part Number
ECQ-E2683JFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2683JFB
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-E2683JFB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V