ECQ-E2275KFA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
2.7 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2275KFA
DigiKey Part Number
ECQ-E2275KFA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2275KFA
Description
CAP FILM 2.7UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.370" W (26.00mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V