ECQ-E2123KFB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
0.012 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2123KFB
DigiKey Part Number
ECQ-E2123KFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2123KFB
Description
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-E2123KFB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V