ECJ-0EB1E222K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 175.610
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 6.538
Datasheet
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
TDK
TDK
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
2200 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Panasonic MLCC Alternative Solutions | Digi-Key Daily
ECJ-0EB1E222K
DigiKey Part Number
PCC222BQTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECJ-0EB1E222K
Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECJ-0EB1E222K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)