ECA-2WM010BJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1.605
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 1.781
Datasheet
Similar
Chemi-Con
Similar
Nichicon
In Stock: 451
1 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECA-2WM010BJ
DigiKey Part Number
ECA-2WM010BJ-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2WM010BJ
Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
62.9 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C