ECA-2VHG3R3B
DigiKey Part Number
10-ECA-2VHG3R3BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-2VHG3R3BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2VHG3R3B
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Detailed Description
3.3 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2VHG3R3B Models
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
57 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C