ECA-2GHG3R3B
DigiKey Part Number
P19570CT-ND - Cut Tape (CT)
P19570TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2GHG3R3B
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Detailed Description
3.3 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2GHG3R3B Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C