ECA-2AHG3R3I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 879
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 997
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Direct
Nichicon
Chemi-Con
Parametric Equivalent
In Stock: 700
3.3 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ECA-2AHG3R3I
DigiKey Part Number
10-ECA-2AHG3R3ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-2AHG3R3ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AHG3R3I
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2AHG3R3I Models
Ripple Current @ Low Frequency
31 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
62 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C