DA6X101K0R is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.425
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 167
Datasheet
Diode Array 3 Independent 80 V 100mA (DC) Surface Mount SOT-23-6
DA6X101K0R
DigiKey Part Number
DA6X101K0RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA6X101K0R
Description
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DA6X101K0R Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Panasonic Industry
Reverse Recovery Time (trr)
3 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 80 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
3 Independent
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80 V
Supplier Device Package
Mini6-G4-B
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 100 mA