6SVPE150M
DigiKey Part Number
P16614TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16614CT-ND - Cut Tape (CT)
P16614DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6SVPE150M
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
6SVPE150M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
176 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.52 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C